Avsluta golfveckan med den populära singeltävlingen och enda singeltävlingen för veckan.
Avslutningstävlingen blir ihop med lite mat som en trevlig avslutning på tävlingen och trevlig avslutning på veckan.
Lite info om tävlingen:
Tävlingen spelas i tre klasser och alla spelar slaggolf. OBS! Du väljer vilken tee du vill spela från.
Singeltävlingen TOYOTASLAGET i samarbete Lindströms Bil. En klassiker sedan massor med år i samband med Bergaveckan på Falköpings Golfklubb.
Spelform: Singelspel, slaggolf.
Val av tee: I denna tävling är det tillåtet att spela från valfri tee för samtliga spelare. Detta väljer du i samband med din anmälan.
Startmetod: Shotgunstart kl.12.00
Klassindelning: Tre klasser enligt följande: Klass A upp till 12,5, klass B 12,6-21,5, klass C 21,6-36,0.
Startavgift: 150 kr/spelare.
Tävlingsgreenfee: 250 kr/spelare för ej fullvärdiga medlemmar i Falköpings GK samt gäster.
Handicap: Högst 36,0. (Spelare med högre handicap får delta, men får då spela på 36,0).
På hål 14 som även är Lindströms Bil sponsorhål kommer de även att arrangera en tävling som heter "Beat the PRO". Där har du chans att vinns ett 3-pack bollar om du lyckas slå närmare än golfproffset Johannes Lindström.
Men det är inte bara tävling denna dag. Ni har nu möjlighet att starta dagen på Berga med lite brunch innan tävlingen och sedan efter så avslutar vi tillsammans med lite mat. Brunchen kostar 150kr innehåller alla goa grejer en brunch bör innehålla. Efter tävlingen erbjuds deltagarna lite mat för 150kr Ugnstekt kyckling serveras med potatissallad och grönsallad. Vi minglar summerar veckan och lyssnar till lite härlig salongsmusike (live) inna det är dags för prisutdelning.
Varmt välkomna till avslutningstävlingen på golfveckan.