Lottad tävling under företrädestiden på eftermiddagen.
Önskar du spela VSOP, annan tid på dagen, anger du det under "Kommentar" när du anmäler dig till tävlingen. Du skriver även vem som är din spelpartner, markör. Även spelpartner/markör måste delta i tävlingen.
Det måste vara e-postadressen som finns registrerad i din hemmaklubbs system (Golfens IT System, GIT). Om du inte kommer ihåg ditt Golf-ID eller e-postadressen är fel kontaktar du din hemmaklubb. Det är hemmaklubbens information som kontrollerar din inloggning i Min Golf.
Om du är ny i golfen skriver du den e-post du, eller golfklubben, registrerade och det Golf-ID du fick i via mail i samband med registreringen. Fungerar det inte, kontakta Svenska Golfförbundet.
OBS: Det kan ta lång tid att leverera mailet med lösenordet. Om du begär ett nytt lösenord igen, innan första mailet kommit fram, kommer ytterligare ett nytt lösenord att skickas ut. Det är viktigt att du i så fall väljer de senaste lösenordet eftersom ev tidigare utskickade lösenord inte längre gäller.