Nestorfest i Falköping – klart att det ska synas också på golfbanan.
Den 9-10 augusti äger årets största händelse inom nöjeslivet i Falköping, Nestorfest, rum i Folkets park, förhoppningsvis med tusentals deltagare.
Vi på Falköpings GK är väldigt tacksamma över att arrangörerna av Nestorfest ser oss som en logisk och given samarbetspartner, så här drygt en vecka innan den stora festen.
Det är Nestorfest som sätter sin prägel på denna tävling, bland annat med att fantastiskt prisbord, och vi kan utlova ett arrangemang lite utöver det vanliga.
OBS! Det är samtidigt starten för vår Bergavecka 2024.
Det är en PARTÄVLING som startar med shotgun kl 9.30
Spelformen är följande:
Irish greensome: Båda i laget slår ut, sedan slår man ett slag på varandras boll innan man bestämmer sig för vilken boll man vill gå vidare på. Man slår sedan varannat slag tills bollen är i hål. OBS! På par 3-hålen väljer man boll direkt efter utslag.
Deltagarna delas in i två lika stora klasser efter anmälningstidens utgång.
Handicap: Högst 36,0. (Spelare med högre handicap får delta, men får då spela på 36,0).
Startavgift: 150 kr/spelare.
Tävlingsgreenfee: 250 kr (för ej fullvärdiga medlemmar i FGK samt gäster).
Prisutdelning: Sker direkt efter att alla spelare har kommit in. Även lottade priser (kräver närvaro)
Prisbord:
Förstapris i resp klass
- 2 entrébiljetter á 995 kr/st
- 2 st presentkort Nestor Merch
Andrapris i resp klass
- 2 entrébiljetter á 995 kr/st
- 2 Matbiljetter på Viltmat
Tredjepris i resp klass
- 2 entrébiljetter á 995 kr/st.
Fjärdepris i resp klass
- 2 paket ProV1 golfbollar skänkta av Länsförsäkringar
- Närmast hål-tävling, 1 pris till varje klass
- Entrébiljett á 995 kr samt Pro V1-bollar från Länsförsäkringar.
- Rakast slag-tävling, 1 pris till varje klass
- Entrébiljett á 995 kr samt presentkort på Viltmat.